M

Mikro, małe i średnie firmy mogą mieć energię w ustawowej maksymalnej cenie 785 zł za MWh, czyli maksymalnie 79 gr za kWh.

By mieć energię w ustawowej, niższej cenie małe i średnie firmy, a także inne podmioty uprawnione, muszą złożyć specjalne oświadczenie. Jeśli nie zrobią tego do 30 listopada, za grudzień mogą dostać wyższe rachunki. Firmy same muszą pamiętać o złożeniu oświadczenia.

Od 4 listopada obowiązuje już tzw. ustawa o maksymalnych cenach energii. Za jej sprawą w rozliczeniach z małymi i średnimi firmami oraz odbiorcami użyteczności publicznej będzie stosowana cena maksymalna na poziomie 785 zł za MWh w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 r.

Które firmy mogą złożyć oświadczenie?

Zgodnie z ustawą prawo do energii w maksymalnej cenie mają mikro, mali i średni przedsiębiorcy w rozumieniu art. 7 Prawa przedsiębiorców. To zaś oznacza, że prawo do tańszego prądu mają i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, i spółki, o spełniają warunki dotyczące zatrudnienia czy obrotu. Średnia firma może zatrudniać nawet 249 osób.

 

 

Zaprojektowane i dopracowane w detalach przez mataba